Gradinita 208

Telefon: 021 7783025
FAX: 021 7783025
Email: gradinita_208@yahoo.com
Exista un singur obiect de studiu pentru educatie, si acela este Viata, in toate manifestarile sale.
(Alfred North Whitehead, 1929)

Despre gradinita

Programe educationale

Activitatile se desfasoara dupa Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)  in domeniile:

Domeniul estetic şi creativ
Domeniul om şi societate
Domeniul limbă şi comunicare
Domeniul ştiinţe
Domeniul psiho-motric
•  Se utilizeaza materiale auxiliare in scopul sporirii randamentului invatarii ;
•  Se folosesc rechizite si materiale educationale adecvate in vederea desfasurarii unui proces instructiv –educativ modern si de calitate
•  Se stabilesc tematici pentru activitatile desfasurate in concordanta cu particularitatile de varsta ale copiilor si nevoia lor de dezvoltare;
•  Prin selectarea continuturilor si corelarea activitatilor atat pe verticala cat si pe orizontala copilul este privit ca o entitate, iar grupul din care face parte ca un grup de entitati unice ;
•  Se incurajeaza dezvoltarea personalitatii fiecarui copil ;
•  Existenta ariilor de stimulare ( centre de interes): „Biblioteca”, „Arta”, „Constructii”, „ Stiinta”, „Joc de rol” etc.

Alimentatie :

Programul alimentar este diversificat, proaspat,  conceput in colaborare cu medicul  pediatru  si cuprinde : mic-dejun, gustare, pranz, gustare ( mancarea este gatita zilnic in bucataria proprie).

Gradinita de copii nr. 208 este mediul ideal de conducere indirecta a dezvoltarii personalitatii copiilor dumneavoastra prin oferirea ocaziilor de explorare si relationare prin joc, care asigura educatie, confort si securitate.
Institutia noastra sustine evolutia copilului, oferind acestuia posibilitatea de a invata si de a se dezvolta in concordanta cu particularitatile sale individuale si in functie de cerintele actuale si viitoare ale societatii.

Programe optionale cu profesori calificati

Mind-Lab
 Dans
 Karate
Atelier de creatie
Limba engleza

Activitati extracurriculare: vizionari spectacole de teatru, circ , excursii, tabere, serbari organizate ( Craciun, 8 Martie, 1 Iunie), aniversari si onomastici, actiuni umanitare - "Invatam sa daruim"

Proiecte si programe

,,Saptamana Portilor Deschise”,
„ Sa citim pentru mileniul III „
„Alege sa iubesti”
„Carnavalul fructelor si legumelor”
„Sarbatoarea cartofului”
„Scoli pentru un viitor verde”

Personalul didactic

Cadrele didactice dispun de o pregatire de specialitate, studii superioare (profesori invatamant prescolar, institutori, educatoare)  concepandu-si activitatile conform Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani) , in functie de particularitatile de varsta ale copiilor. ( 17 educatoare titulare, 2 educatoare suplinitoare calificate) .

Personalul didactic auxiliar:  administrator financiar, administaror  patrimoniu
Personalul nedidactic: bucatar, ingrijitoare
Personal medical: medic pediatru, asistenta medicala.
Intregul colectiv se caracterizeaza printr-o mare capacitate de colaborare si comunicare.